Община Шумен и Регионалния исторически музей /РИМ/ са против Националния историко-археологически резерват „Плиска“ да бъде предоставен за стопанисване на Община Каспичан. В писмо до Министерството на културата дори обвинили община Каспичан, че иска да използва резервата за комерсиални цели. Това съобщиха на пресконференция днес пред медиите в Шумен кметът на община Каспичан Милена Недева, председателят на Общинския съвет Десислава Вълчева, кметът на Плиска Тонка Начева и общински съветници.
Резерватът е част от Регионалния музей в Шумен, който е на шуменската община. Той бе поискат от Общински съвет Каспичан в края на 2021 година, за да го стопанисва и развива. Отговор от Министерството на културата не получили, но при проверка, изненадващо разбрали, че три седмици след тях, такова искане било направено и от Регионалния исторически музей в Шумен и тогавашния областен управител. Малко по-късно община Каспичан получила отказ. След смяната на властта през 2022 година Общинският съвет направил ново искане. Ответната реакция дошла от община Шумен, която изпратила възражение срещу решението на Общински съвет Каспичан. Според местната управа в Шумен резерватът трябвало да се предостави за стопанисване на РИМ Шумен или областната управа.
„В писмото им има изказани некоректни твърдения и обидни за нас, като че целта на община Каспичан е комерсиална и евентуално бихме задържала средствата от таксите, че бюджетът на общината е малък и няма да може да издържа резервата“, цитира част от писмото Недева.
Тя припомни, че в годините назад община Каспичан е популяризирала и полагала грижи за НИАР „Плиска“. Общността в Плиска и Каспичан аргументира искането си с това, че 80% от резерватът се намира на територията на общината, освен това единствената пътна връзка до него е път, който е собственост на местната управа, която ежегодно инвестира средства за поддръжката, както на пътя така и на резервата. За местната общност е неприемливо община Каспичан да инвестира, а приходите да отиват в друга община, и всякакви претенции от други общини са неоснователни.
Недева е категорична, че събраните входни такси трябва да се връщат обратно на 100% в НИАР „Плиска“. В момента приходите от 11-те културни обекта към РИМ Шумен се разпределяли и изразходвали за различните обекти без да се връщат на 100% към съответния обект.
„Смятам, че имаме моралното право да стопанисваме резервата и всяко друго решение би било незачитане на честа, достойнството и интересите на местната общност и нашите предшественици“, каза кметът на Каспичан.
От години местната общност и голяма част от научната общност имат желание да бъде възстановена Голяма базилика, като за целта бе създаден инициативен комитет. Цялостното й възстановяване ще бъде реализирано чрез проект. Досега за реконструкцията й се работеше по проекта на покойния вече проф. Теофил Теофилов, като в него не беше включен покрива на Базиликата.
Община Каспичан вече е изпратила нарочна декларация с исканията си до министър председателя на България, министъра на културата.
Източник: shumenonline.bg