В съобщението на КЕВР се посочва, че в ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, който се доставя по интерконектора „България – Гърция“/IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. „Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво“, се посочва още в съобщението. От КЕВР уточняват и, че за месец януари „Булгаргаз“ е сключила три договора за доставка на втечнен природен газ с търговци от региона без обаче да се посочват имената на фирмите-доставчици. Освен това газовото дружество е сключило и договор за доставка на природен газ на вход на българската газопреносна мрежа като името на доставчика също не се посочва в съобщението. Компанията също досега не е разкривала кои са новите й контрагенти.
В ценовия микс за януари „Булгаргаз“ е включил и количества природен газ от хранилището в Чирен. Именно с това енергийният министър Росен Христов обясни преди два дни по-високите цени на газа. „Това, което допълнително оскъпява синьото гориво в България е скъпият газ, който беше нагнетен през лятото в газохранилището в Чирен. То се използва през зимния период и влиза в микса.“, каза Христов, цитиран от БТА.
Според КЕВР мекото време и по-ниския добив от Чирен е причината цената за януари да е 179,33 лв на мВтч, а не както първоначално бяха поискали от „Булгаргаз“ 204.14 лв. Другата причина според енергийния регулатор е намалението на борсовите индекси на международните пазари в края на декември.
„За топлофикационните дружества, за бизнеса и за всички български потребители утвърдената цена от 179,33лв на мВтч, или 91.69 EUR на мВтч, осигурява ценово предимство, тъй като е значително по-благоприятна в сравнение с индексите на европейските газови пазари за доставки през януари, които са на нива от 118 EUR на мВТЧ“, посочват в съобщението си от КЕВР.