Министерството на образованието и науката планира да увеличи с около 20% студентските такси за новата учебна година, информира dnes.dir.bg. Това съобщава ведомството на сайта си, като проектът с новите цени за обучение в държавните ВУЗ вече е готов и публикуван за обществено обсъждане преди да бъде приет от Министерския съвет.
Утвърждаването става по предложение на държавните висши училища и научните организации.
Средният размер на таксата за обучение в държавни висши училища за академичната 2023/2024 г. ще е 1050 лв., а за кандидатстване – 50 лв.
Най-евтино струва семестърът за бъдещите педагози и филолози, а най-скъпо е обучението в сферата на изкуствата.
За специалностите от област “Педагогически науки” средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за “Хуманитарни науки” – 750 лв., за “Социални, стопански и правни науки” – 900 лв.
Студентите в специалностите от областите “Природни науки”, “Математика и информатика” и “Технически науки” ще заплащат средно 870 лв., тези от “Аграрни науки и ветеринарна медицина” – 1000 лв., ” Здравеопазване и спорт” – 1100 лв., ” Изкуства” – 1450 лв.
Увеличението на таксите спрямо академичната 2022/2023г. в размер на 20 на сто засяга основно студентите, които се обучават в специалностите от областите “Педагогически науки”, “Хуманитарни науки”, “Социални, стопански и правни науки”, “Природни науки”, “Технически науки” и “Здравеопазване”.
Студентите в осем професионални направления и 18 защитени специалности са освободени от такси.
Така безплатно ще бъде обучението в професионалните направления “Педагогика на обучението по…”, “Религия и теология”, “Математика”, “Физически науки”, “Химически науки”, “Химични технологии”, “Енергетика”, “Материали и материалознание”.
Годишната такса за обучение на докторантите в държавните висши училища ще е средно 1300 лв.
За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.