Влагата вкъщи е едно от най-неприятните неща. Ако не я забележите навреме и не вземете бързи мерки, тя води до мухъл и плесенясване. Освен че съсипва стени, облицовки и мебели, носи опасности за здравето на семейството. Възможно е да проникне в жилището отвън, да се появи поради течове от ВиК инсталациите, но най-често причина за нея е кондензът.
ЗАЩО СЕ ОБРАЗУВА КОНДЕНЗ
Кондензът се случва при втечняването на водните пари, които се намират във въздуха. Това става при контакт на влажния въздух с по-студена повърхност. Колкото повече влага има във въздуха, при толкова по-висока температура се образува кондензът и обратно – колкото по-ниска е влажността му, при толкова по-ниска температура се появява оросяване.
Влагата в домовете идва от всекидневните дейности – готвене, миене, къпане, пране и сушене на дрехи, отглеждане на цветя. Дори когато дишаме, отделяме вода. При нови къщи и след ремонт тя се увеличава за сметка на съхнещите мазилки, замазки, шпакловки и т. н. За поддържането ѝ в нормални граници е необходима постоянна циркулация на въздуха. Това се случва естествено и незабележимо при стара дограма. При модерната дограма свободното движение на въздуха се прекратява и влагата остава вътре.
Смята се, че външната топлоизолация би трябвало да помогне, като не допуска прекаленото изстиване на стените, но ако тя няма свойството да отвежда парите навън, рискът от конденз се увеличава. Друг важен момент са термомостовете. Става дума за местата, където се съединяват различните конструктивни елементи и строителни материали. Там обикновено топлообменът е интензивен и зимата те остават доста по-студени. Затова конденз и мухъл се появяват най-често, където се съединяват две външни стени, различни пластове на топлоизолацията и т. н.
КАКВО ДА ПРАВИТЕ, КОГАТО В ДОМА ВИ СЕ ПОЯВИ КОНДЕНЗ
Най-простият и не особено ефективен метод е честото проветряване. Ще опростите задачата, ако поставите на дограмата вентилационни клапи.
Поддържайте постоянна температура в помещенията и нека тя да не пада под 16-18°С. Така повърхностите няма да изстиват прекомерно и няма да се стига до конденз. Освен това студените стени поглъщат много повече топлинна енергия, за да се стоплят отново, и на практика не спестявате нищо, ако през деня домът ви остава студен.
Не сушете дрехи в стаите, не позволявайте влагата от мокрите помещения да се разпространява навсякъде. Включвайте аспиратор, когато готвите.
Влагоуловителите са съоръжения, предназначени да изсмукват влагата от въздуха до зададени граници. Смята се, че оптималната влажност за жилището е около 40 – 50%.
КАКВИ СА ДОБРИТЕ РЕШЕНИЯ ЗА ЛИКВИДИРАНЕ НА КОНДЕНЗА
Задачата е да се намали възможността за преовлажняване на въздуха и преохлаждането на стените.
В най-голяма степен решението ѝ зависи от качествено направената топлоизолация. Тя трябва да е с прекъснати термомостове и с вградена паропропусклива мембрана.
Изборът на материали при довършителните работи е следващият фактор. Те трябва да оставят стените да дишат – да поемат влагата, когато е в повече, и да я отдават, когато намалее.
Качествата и монтажът на дограмата също са много важни, за да остане домът ви сух. Стъклопакетът трябва да не позволява изстиването на вътрешното стъкло, термомостовете да са прекъснати, обръщането да включва топлоизолиращ пласт. Не пропускайте вентилационните клапи, за които вече стана дума.
Осигурете добра вентилация на мокрите помещения.
Разбира се, това е работа за топлия и сух сезон. Изискват се повече средства и време, но пък ще решите проблема окончателно, ще се отървете от неуютната влажност на дома си, ще премахнете здравословните рискове, които носят плесента и мухълът.
Източник: e-maistor.com