Президентът Румен Радев праща на Конституционния съд решението на шефа на Народното събрание Наталия Киселова да върне предложението му за референдум. Това обяви самият той пред журналисти в правителствения терминал на „Летище София“.
„В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото. Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите“, коментира Радев и допълни, че целите му винаги са били гражданите да могат да се произнесат по въпроса за готовността на България да приеме еврото от 2026 г.
По думите му предложението му за референдум вече е дало резултат. „Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне господата Пеевски и Борисов чухме от тяхната уста думите „цени“ и „нужда от контрол“ – твърде късно и под натиск“, изтъкна той.
Президентът обърна внимание на притесненията около приемането на еврото, като посочи примера на Хърватия, където по думите му цените са започнали да растат още с приемането на конвергентния доклад, а след това се е наложило въвеждането на ценови тавани за редица стоки.
„И тук въпросът е: Може ли това да се случи и у нас? Искрено се надявам това да не стане“, коментира Радев.
Според него правителството и управляващите пренебрегват потенциалния проблем и липсата на финансови буфери, но също така и факта, че 1,3 млн. българи живеят под прага на бедност, а още 30% – близо до бедност.
Президентът посочи, че това отваря рискове за жизнения стандарт на тези хора, който според него може да се влоши още повече в рамките на месеци, докато с приемането на еврото вдигането на жизнения им стандарт обратно щяло да отнеме години.
„Затова и предложих и всенародно допитване за готовността ни като държава и общество да приемем еврото през 2026 г., защото и ползите и рисковете падат върху хората. А управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. Ако не я получат, ще имат една година да ги убедят“, изтъкна държавният глава.
„За разлика от множеството народни представители, които загърбиха конституционния си дълг да представляват не само своите избиратели, а всички български граждани, аз ще продължа да представлявам всички български граждани, включително бедните, безгласните и несъгласните. Защото солидарността е по-важна от валутата. Загубим ли солидарността, обществената тъкан бързо се разпада. И пътят на валутата не минава през трупа на демокрацията и на закона. Ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на референдум“, допълни още Румен Радев преди да обяви намерението си да пита Конституционния съд за законността на решението на Киселова да му върне предложението за референдум без разглеждане.
Изявлението на президента дойде точно преди излитането му на 5-дневно посещение в Япония заедно със съпругата си Десислава Радева. Там държавният глава ще посети Световното изложение в Осака, на което България участвa, информира news.bg.