До края на месец септември в Бутиковата зала на РИМ – Шумен са експонирани избрани находки от последните археологически разкопки на късноантичната крепост край с. Войвода.
За това съобщават от Регионален исторически музей Шумен.
Разположена върху възвишение с издължена триъгълна форма, тя е проучена за първи път още от Карел Шкорпил, който я и заснема. През 50-те години на XX в. Цв. Дремсизова провежда сондажни проучвания в централната част, а в периода 1969 – 1979 е изцяло разкрита северозападната крепостна стена. Археологическите дейности там са възстановени през 2021 г.
Работата е съсредоточена в пет квадрата в североизточния ъгъл на обекта, в близост до северната порта. В един от тях е разкрит участък от крепостната стена. Градежът ѝ е opus mixtum – добре оформени лица от каменни блокове с размери 40 х 20 см, като на този етап са разкрити пет реда каменна зидария с хоросанова спойка и добре обмазани фуги.
В останалите четири квадрата е разкрита част от сграда, изградена от ломен камък на калова спойка. При входа ѝ е открита преизползвана варовикова база за колона. Най-вероятно става въпрос за верижни помещения край крепостната стена.

В един от последните квадрати, във вкопаване в кръгла форма, е открита колективна находка от медни съдове, кухненско оборудване, земеделски инструменти, битови предмети – бронзови и железни звънци, катинари, въоръжение, керамичен съд, накити и костени предмети. Под ямата с находката е разкрит долиум.
Откритите по време на разкопките предмети – 110 монети, керамика, керамични лампи, коланни токи и накрайници, над 2000 тухли, част от тях с печати и др., датират последния етап на живот в сектора във втората половина на VI век.