Множество учени мечтаеха да видят старопрестолна Плиска отвисоко. Покойният проф. Рашо Рашев направи снимки от самолет, но не успя да разбере колко населена е била първата българска столица, информира Радио Шумен.
Ново изследване на Плиска ще извърши доц. д-р Андрей Аладжов от Археологическия институт с музей при БАН. Тази година старините ще бъдат сканирани с лазерен скенер, предстои и облитане със самолет слидар. В момента се извършва геофизично изследване, което позволява да се проникне в дълбочина до 5-6 м в културните пластове на първата ни столица.
Плиска е най-големият ранносредновековен град в Европа, първият каменен град и той се простира на 23 кв. км. Вече шеста година учените от БАН извършват магнитометрично изследване на старопрестолния град, което покрива почти цялата площ на Плиска и в момента това е най-голямото площно геофизично проучване на археологически обект в Европа. С него са заети най-добрите специалисти не само от Стария континент. Това са геофизици и археолози от университета Масарик в Бърно, Чехия и от изследователския институт „Лудвиг Болцман“ във Виена, Австрия.
Проучванията показват, че Плиска е много добре структуриран град. Още от самото начало има зададен градоустройствен план, по който е създаден, казва доц. Андрей Аладжов. С него разговаря Станислав Буковалов.