ЗА НАС | ИЗПРАТИ ОБЯВА | ЗА РЕКЛАМА | ИЗПРАТИ НОВИНА | ЕТИЧЕН КОДЕКС | ПОЛИТИКА НА БИСКВИТКИТЕ | ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ | СЛЕДВАЙТЕ НИ:                   

Работите в офис? Ето какво Ви чака: затлъстяване, хемороиди, диабет, тромбоза, атеросклероза, гастрит, импотентност

Плашещата статия е на nauka.offnews.bg, но решението как да продължите или да спрете е във вашите ръце.

Как се отразява работата в офис след една година, пет и десет години:

След първата година
Година по-късно ентусиазмът, с който сме започнали новата си работа, постепенно се превръща в потиснатост, мигрена, болки в гърба, врата и други неприятни симптоми.

Това тревожно състояние се нарича „офисен синдром“. Казано по-просто – набор от симптоми, предизвикани от работната среда. Независимо от мястото на работа и начина на живот с него поне веднъж се сблъсква всеки офисен служител.

По данни на британското общество Mind, публикувани в Тhe work foundation по-голямата част от британците възприемат работата си в офиса като основен източник на стрес, считайки я за изключително напрегната. 7% от анкетираните са стигали дори до мисълта за самоубийство (сред младите служители (18-24 години) тази цифра достига 10%).

Наднорменото тегло

Първата година в офиса е най-трудната. Тялото и умът се адаптират към новите условия. Особено трудно е за доскорошните студенти. А почти половината от офис служителите значително увеличават теглото си.

Проучване от 2013г., проведено от американската изследователска компания Harris Interactive сред 3 000 офис служители, показа, че 41% от анкетираните съобщават за 5-килограмово наддаване на тегло. Една трета от анкетираните се оплакват, че времето за физическа активност им липсва. А 18% – по същата причина са принудени да пропускат хранене.

Но причината не е само в заседналия начин на живот. Допълнителни килограми се появяват и поради банална липса на организация.

Почти във всеки офис имат импровизирани кътчета, където може да се намерят бисквити, чипс и бонбони, но не и плодове. Хората, които работят в офис, често забравят за здравословната храна. Добър вариант е да се носи в кутии предварително приготвена в къщи здравословна храна и да се избягва „наваксването“ на калории за вечеря. Но това се прави от много малко хора.

Заболяванията на гръбнака са друг бич на офисните служители, който се проявява през първата година, а също и болки във врата, раменете или в долната част на гърба.

Повечето офис работници седят прегърбени и източили врата си напред, тази поза е много лоша за гръбначния стълб. Страдат най-вече шийните прешлени, което води до нарушение на мозъчното кръвообращение.

Нарушения като синдромът на сухото око, преумора и значително влошаване на зрението са неизбежни последици от работата в офис.

Смята се, че естествената дневна светлина в съчетание с изкуствено осветление (халогенни лампи) не нарушават физическото и емоционално състояние на офисните служители. Но въпреки това, в повечето фирми от тавана светят обикновени луминесцентни лампи. Такива източници преуморяват очите и да предизвикват мигрена.

5 години по-късно. Тромбоза, атеросклероза, хемороиди
Нередовният режим на хранене, повишеното тегло, съчетано с заседнал начин на живот, след 3-5 години води до нарушения в холестероловия и липидния метаболизъм. С други думи води до разнообразни хронични заболявания на кръвоносните съдове – от тромбоза на долните крайници до запушване на кръвоносните съдове с холестеролни плаки. А това е рисков фактор за инфаркт и инсулт.

Към този вид заболявания се отнасят и разширените вени на ректума – хемороидите. И никакви мехлеми, свещички и дори операция – не са изход от ситуацията. Заболяването има тенденция да се завръща. Единственият начин да се предотвратят рецидивите е да се повиши нивото на физическата активност.

Никотинът, с който често се злоупотребява в офисите е основен фактор в развитието на сърдечно-съдови заболявания. В рисковите групи са на първо място пушачите и хората с наследствено предразположение.

10 години. Гастрит, импотентност, диабет тип 2
Подобен живот на нередовно и нездравословно хранене, заседнал живот, злоупотреба с алкохол и цигари може да доведе до развитието на гастрит и дори диабет тип 2.

След 10 години ще бъде засегнато и „мъжкото здраве“ като в крайна сметка се стигне до простатит и еректилна дисфункция.

Такива пациенти често търсят спасение във всякакви хапчета, болезнени тестове и процедури. Но за повечето от тях е достатъчно просто да започнат да се занимават със спорт и да нормализират диетата и след няколко месеца може да забравят за проблемите си.

При жените проблемът е още по-остър. Рискът от застояване на кръвта е много по-висок, особено след раждане.

Профилактиката на многостранния „офисен синдром“ е ясна и проста – повече движение и по-малко бързи въглехидрати.



NS1.bg: Лидер във VPS хостинг технологиите

Следете най-актуалното от деня
и на страниците ни във facebook!
Нови пазар - news 60 тият град
Уебсайтът Нови пазар NEWS е независима, регионална платформа за новини, която отразява всичко актуално от деня и съдържа текстови, графични и видео материали от сайтове, които не са негово притежание. В тази връзка www.novipazar.eu няма контрол и не носи отговорност за съдържанието, правата или практиките на уебсайтове, които не притежава. www.novipazar.eu не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите, като си запазва правото да ограничава или блокира такива с нецензурно или обидно съдържание.

Споделете тази статия в социалните мрежи:

НАПРАВЕТЕ КОМЕНТАР

ЗА НАС | ИЗПРАТИ ОБЯВА | ЗА РЕКЛАМА | ИЗПРАТИ НОВИНА | ЕТИЧЕН КОДЕКС | ПОЛИТИКА НА БИСКВИТКИТЕ | ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ | СЛЕДВАЙТЕ НИ:                   
Нови пазар - NEWS | www.novipazar.eu | Email: novi.pazar.news@gmail.com | 16.11.2011 | Всички права запазени