Кардинал Робърт Франсис Превост стана първият американски папа – Лъв ХІV
Робърт Франсис Прево е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, Илинойс, в работническо католическо семейство с дълбоки духовни корени и мултикултурно наследство — включително френски, испански и италиански произход. Присъединява се към ордена на августинците през 1977 г., полага вечни обети през 1981 г. и е ръкоположен за свещеник през 1982 г. Завършва бакалавър по математика във Villanova University, а след това учи теология и каноническо право в Рим, където получава лиценциат и докторска степен по каноническо право от Папския университет „Свети Тома Аквински“ (Анджеликум).
Мисионерско сърце: Работата му в Перу
Преди да стане епископ, преди да стане кардинал, Робърт Прево е бил мисионер. През 80-те години е изпратен в Перу, където прекарва десетилетия в служба на едни от най-бедните общности. Там започва да говори свободно испански език, през 2015 г. получава перуанско гражданство и работи като енорийски свещеник, професор в семинария и епархиен администратор. По-късно става епископ на Чиклайо, голяма епархия в северно Перу, назначен от папа Франциск през 2015 г.
Лидерство във Ватикана
През 2023 г. папа Франциск назначава Прево за префект на Дикастерията за епископите — влиятелна роля, отговаряща за назначенията на епископи по целия свят. Той също така става президент на Папската комисия за Латинска Америка. През септември 2023 г. става кардинал и получава титулярната църква Санта Моника в Рим.
Пътят към папството
След смъртта на папа Франциск през април 2025 г., църквата изпада в траур — и очакване. Кардинал Прево, известен със своята тиха сила, административна способност и мисионерско смирение, се очертава като консенсусен кандидат. Още на втория ден от гласуването е избран за папа и приема името Лъв XIV. На балкона на базиликата „Свети Петър“ той поздравява ликуващата тълпа с послание за мир, милосърдие и единство на църквата отвъд континентите и културите.
Защо името „Лъв XIV“?
Името „Лъв“ не е без прецедент — имало е тринадесет папи преди него с това име, включително Лъв XIII, известен със своята работа в областта на социалното католическо учение през XIX век. С избора на „Лъв XIV“ папа Прево вероятно сигнализира за понтификат, посветен на обновление, социална справедливост и яснота в учението.
Папа за глобалната църква
Папа Лъв XIV наследява църква на кръстопът — изправена пред скандали, секуларизация, климатични промени, войни и нарастващо неравенство. Но той също така наследява една жизнена и растяща католическа общност в Глобалния Юг, особено в Латинска Америка и Африка — региони, които добре познава и на които е служил с отдаденост.
Реакции по света
Новината за избора му е посрещната с празненства и предпазлив оптимизъм: В Чикаго камбаните на енорията му бият, а вярващите се събират в молитва. В Перу, особено в епархията Чиклайо, тълпи влизат в църквите в спонтанно ликуване. В Рим много хора отбелязват смирението и топлотата на новия Свети отец.
Папа Лъв XIV се изправя пред огромни отговорности
Лечение на разделенията в църквата по въпросите на доктрината, традицията и модерността. Продължаване на реформите, започнати от папа Франциск, особено относно прозрачността, отговорността за злоупотреби и управлението на Курията. Отговор на глобалните кризи: климатични промени, миграция, война и бедност. Огромната духовна задача да води 1,4 милиарда католици през вяра, съмнение, радост и болка — задача, за която целият му досегашен живот го е подготвил.