С представянето на закона за държавния бюджет се разбра, че са предвидени 2.5 млрд. лв. от 2025 до 2029 г. за нова Национална програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. На практика кабинетът предлага връщане на модела от предишните правителства на Борисов. Министерството на регионалното развитие обеща скоро да представи по-подробен план, но от публичните заявки на регионалния министър Иван Иванов и на енергийния Жечо Станков стана ясно, че санирането ще е безплатно и ще се финансира от ББР, както и преди, а държавата ще дава гаранции.
От Министерство на финансите потвърдиха, че това е реално продължение на старата национална програма за саниране. Първият й етап стартира през 2015 г. с 2 млрд. лв., с които бяха санирани около 1300 сгради. И тогава Българската банка за развитие, както се планира и сега, сключваше споразумения с етажната собственост през кметовете. И сега кметовете и общините ще са движещата сила, а ролята на гражданите ще остане минимална.
По първия етап за безплатно саниране по ПВУ бяха одобрени общо 756 сгради за 1.12 млрд. лв., като в момента по него има подписани над 623 договора за 915 млн. лв. между МРРБ и общините. Регионалният министър Иван Иванов коментира по БНТ, че засега е сигурно санирането на 89 блока за 100 млн. лв., за които вече има избрани изпълнители. МРРБ е потвърдило на общините, че ще финансира останалите блокове, ако до 30 юни имат избрани изпълнители и подписани договори с тях. Така в рамките на една година те ще могат да изпълнят договора, коментира пред медиите регионалният министър. Това е една от мерките за подсигуряване, че проектите все пак ще се случат, дори ако ПВУ окончателно се провали. Крайният срок за използването на европейските средства по него е точно 30 юни 2026 г.
Вторият етап по плана за възстановяване пък изцяло пропада. По него за 80% грант и 20% самоучастие бяха одобрени 282 сгради за 138 млн. лв. Те сега ще се финансират също по националната програма, и то на 100%. Правилата за новото старо саниране се разработват в момента и вероятно ще са ясни през лятото, стана ясно от обясненията на Иван Иванов, информира Капитал.
От изложеното до този момент може да заключим, че за да се впишем в сроковете на програмата разполагаме с 16 месеца от този момент. Достатъчно време, ако изпълнението на програмата започне съвсем скоро.
Ще припомним отново списъкът с одобрените проекти по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ от Националния план за възстановяване и устойчивост за Нови пазар:
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. Цар Освободител № 7-9 – 591 470,96 лв.
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. Христо Смирненски № 29 – 1 264 442,11 лв.
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. Патриарх Евтимий“ № 9 – 1 729 868,92 лв.
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. Патриарх Евтимий“ № 7 – 1 842 821,27 лв.
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. „Чавдар войвода“ № 3. – 2 225 551,00 лв.
Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се в град Нови пазар, общ. Нови пазар, обл. Шумен, ул. Хаджи Димитър № 56 – 2 169 222,25 лв.
Общата стойност на финансираните проекти за Нови пазар в тази програма, към декември 2023 година е 9 823 376,51 лв.