Бизнес планът на “Водоснабдяване и канализация” ООД до 2026 г. не бе приет на извънредното заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК в Шумен. Това означава, че засега цената на водата няма да бъде повишена. Последната дума обаче ще имат експертите в КЕВР, информира Радио Шумен.
В подкрепа на бизнес плана на водното дружество гласуваха областният управител проф. Христо Христов (от името на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на околната среда и водите) и представителят на община Върбица. Против бяха представителите на общините Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Смядово и Никола Козлево (упълномощени от общинските им съвети). Въздържа се единствено представителят на община Каолиново. На заседанието не присъстваха представители на общините Каспичан, Венец и Хитрино.
“Отговорността, която поемат общинските съвети е огромна”, каза управителят на ВиК инж. Емил Томов. Той добави, че общинските съветници се заблуждават, че като не приемат бизнес плана помагат на гражданите на Шуменска област, защото така няма да им се покачи цената на водата. Бойкотирането на плана обаче ще се отрази изключително негативно върху ВиК услугите, които предоставя дружеството, предупреди управителят му. След краткото си изявление инж. Томов отказа да отговаря на журналистически въпроси.
Предвидените в плана 98 000 лв. за подмяна на довеждащи водопроводи през 2024 г. са крайно недостатъчни. Това обяви зам.-кметът на Никола Козлево Иван Иванов. Почти 5 литра вода в секунда е била загубата на вода от стар водопровод в общината. Тези загуби са причинявали разходи от 300 000 лв. за година само за електроенергията, с която работят помпите. След подмяната на водопровода загубите падат на половин литър в секунда.
„Без по-големи инвестиции за подмяна на водопроводи дружеството няма да излезе от батака. Загубите вървят. Те са константа“, уточни Иван Иванов.
Община Смядово се опитва да се справи сама с водните проблеми, каза кметът Иванка Петрова. Миналата година са подменени водопроводни тръби с проекти на стойност 6 млн. лева в две села.
„Не 66%, а 99% процента е може би загубата на водата. Тези села бяха без вода, а сега нямам проблеми там. Тази година обявявам обществени поръчки за смяна на водопроводите във всички останали села. Ние се справяме самички, аз не разчитам на помощта на ВиК дружеството, защото или нямат възможност, или помощта я няма. Изводът отдавна съм го направила, но законодателството не разрешава това. Готова съм да си направя общинско ВиК дружество и да знам, че общината носи отговорност и за цената и за това, че няма вода“, добави Иванка Петрова.
Радио Шумен припомня, че бизнес планът предвиждаше още тази година кубик вода в Шумен да поскъпне до 5,25 лв. с ДДС, през 2024 г. да стане 5,40 лв. с ДДС, през 2025 г. – 5,70 лв., а през 2026 г. да достигне 5,77 лв.