„То ще е 900 лв. за санитар, 1500 за сестра 2000 за лекар“, това съобщи председателят на синдикат „Защита“ Красимир Митов пред bTV, след като петък вечер техни представители се срещнаха с премиера Кирил Петков. Митов уточни, че договорката е постигната по време на срещата, която бе продиктувана от протести на медицински работници в две болници с искане Covid-добавките да станат част от основните им заплати.
От синдикат „Защита“ временно спират протестите, тъй като предстоят още срещи за уточняване на детайли. Основните заплати според сега действащия колективен договор са 950 лева за медицинските сестри и 1200 лева за лекар, пише Mediapool.
„Така че протестите доведоха до успех. Всички работещи сестри и лекари в ИСУЛ, които дръзнаха да излезем да си потърсят правата. Търсехме диалога. Надяваме се, че диалогът ще продължи, за да доведем до още по добри неща, както за работещите в сферата на здравеопазването, така и за българските пациенти“, коментира Митов.
В петък вечерта от правителствената информационна служба информираха след срещата на Петков със синдиката, че българското правителство работи за трайно увеличаване на доходите в здравеопазването. Петков е информирал, че се работи за повишаване на нивата на основната работна заплата в Колективния трудов договор в сектор “Здравеопазване“.
В разговорите са били изложени част от проблемите в сектора на здравеопазването и медицинския труд и бяха начертани най-належащите действия, които ще предприеме правителството за решаването им. Премиерът подчерта решимостта на правителството да приложи правилото за съотношението 1:20 между най-ниската и най-високата заплата на медицински специалисти, финансирана с публичен ресурс, в болничните заведения.
„Можем да закупим всякаква апаратура, но ако нямаме кадри, системата на здравеопазването няма как да функционира“, е заявил Петков.
Дискутирани sа политики, които да стимулират повече български граждани да изберат професията медицинска сестра и така системата да се справи с дефицита на кадри. Акцент в разговорите са били и промени в образователната система, които да ускорят вливането на нови кадри в сектора.